Čtení

Co dělat, když dítěti čtení nejde.

Často se stává, že s dítětem každý den čtete a druhý den dítě přijde ze školy a dostane dvojku. Mám obavy, že dítě ztratí motivaci, číst ho nebaví, nechce.

  1. vraťte se do ŽA
  2. čtěte s dítětem několikrát za odpoledne, pouze krátkou dobu
  3. střídejte se ve čtení, jednou ty, jednou já, pak spolu
  4. ve Slabikáři nečtěte celou stránku, vyberte si pouze kousek, nebo si připraví něco z ŽA, dítě mě ve škole bude informovat, že trénovalo pouze kousek textu
  5. chvalte dítě i za drobné úspěchy
  6. dítě ať si ukazuje při čtení prstem

Jak přispívat k podpoře čtení

Většina dětí čte už doma knížky. Mě to velice těší. Stále byste měli dítě ve čtení podporovat a upevňovat. Úspěchem bude, když si dítě samo bude vyhledávat knížky a od čtení ho nebudete moct odtrhnout. 🙂

  1. Založte doma dítěti svoji knihovničku.
  2. Ať čte knížky s velkými písmeny, časopisy, komiksy. Prostě to, co ho baví.
  3. Čtěte s dětmi společně. Rychlost samozřejmě musíte přizpůsobit dítěti.
  4. Střídejte se ve čtení. Jednou já, jednou ty. Střídejte se třeba po větách.
  5. Klidně s dětmi založte tzv. čtenářský deník. Dítě ať si zapíše do deníku obtížná slova, namaluje obrázek. Z časopisu může vystřihovat a lepit do deníku to, co se mu líbí. Možností máte mnoho.
  6. Hrajte s dětmi různé hry. Např. napište zpřeházená písmena ve slovech, dítě z písmen utvoří slovo. A zpřeházená písmena napíše dítě, luštěte vy. Napište na papír krátké příkazy, dítě si je přečte a splní. Např.Udělej deset dřepů. Nebo. Napište větu, rozstříhejte a dítě ji správně složí. Určitě i vy vymyslíte spoustu hříček, které podpoří čtenářskou dovednost dětí.
  7. Dneska jsme soutěžili při čtení textu, děti vám to vysvětlí jak, moc je to bavilo a všichni dávali pozor a každý chtěl tu dvakrát podtrženou jedničku.

Byla bych nerada, abyste moje doporučení brali jako nějaké „komandování“. Píšu to proto, že čtení je předpoklad pro úspěch ve všech dalších předmětech. A proto je cílem nás všech naučit dítě správně číst a hlavně, aby děti četly s radostí, a aby jim čtení přinášelo uspokojení.

Informace

Dneska jsem dětem rozdala abecedu se všemi tvary písmen. Doma jim to , prosím, zalaminujte a ten malý formát mohou mít přilepený na lavici a ten větší si mohou nechat doma. Rozhodně to může dětem, které ještě nemají písmenka utvrzená, pomoci.

Prosím, pokud dítě něco ve škole ztratí, musí nejdříve všechno prohledat a ne čekat, že to za něj udělají ostatní. Veďte děti k pořádku, jsou totiž někteří zvyklí, že když odloží např. pero, nedají ho do penálu, ale hodí ho do tašky / v lepším případě/. Je třeba neustále jim to vysvětlovat a kontrolovat.

Každý den si sedněte s dítětem a proberte všechno to, co se dělo ve škole. Prohlédněte si, co jsme dělali, ať vám o všem poví. Jednak se rozvíjí komunikační schopnost dětí, prohlubují se vztahy mezi dětmi a vámi a v neposlední řadě, neunikne vám domácí úkol.

Informace

Dneska děti dostaly nakopírovaný list s větami. Ve škole jsme celý list přečetli a dětem to šlo velice dobře. Měla jsem z toho dobrý pocit. Přes víkend čtěte pouze tento nakopírovaný list.

Také jsme psali diktát slov, který jsem známkovala. Slova jsem vybrala pouze z domácího úkolu. Z diktátu už jsem takovou radost neměla. Ovšem dost dětí napsalo diktát bez chyby. V psaní diktátů jsou mezi dětmi veliké rozdíly. Ale chce to jen systematický trénink a čas. Výsledky se určitě dostaví.

Za vzkazy moc děkuji, vzkazy jsou bezvadné, děti /i já/ mají ze vzkazů radost. Někteří z rodičů mají vzkazy opravdu „vymazlené“. Obrázky, vzkazy ve tvaru srdíček…Dokonce některé děti píší vzkazy rodičům.

Tento týden jsem neustále řešila chování některých neukázněných dětí. Děti vám samy řeknou o co se jednalo. Nechtěla jsem hned po Vánocích zavést nějaké sankce, ale pokud se kluci nezklidní, budu to muset řešit. Některé děti pak dost trpí, mají potíže se sluchem…..Dneska jsem viděla zlepšení, bavili se hraním karet a hraním se stavebnicí. Tak doufám, že to bude v příštím týdnu pokračovat.