Testování

Vážení rodiče,

škole se naskytla možnost zajistit kvalifikovanými zdravotnickými pracovníky testování na koronavirus PCR testy ze slin pro neočkované i očkované. Bohužel to neznamená zrušení antigenních testů, těmi jsme povinni podle současných nařízení testovat každé pondělí po příchodu dětí do školy, prozatím až do konce února.

PCR testování nelze zajistit na pondělní termín, protože laboratoře nejsou schopny z kapacitních důvodů zvládnout tolik školních testů. Proto navrhujeme PCR testování vždy ve čtvrtek s ohledem na možné víkendové rodinné aktivity, které vyžadují negativní PCR test. Výsledky testu byste obdrželi v pátek večer nebo v sobotu ráno mailem a zároveň do aplikace Tečka.

Tyto PCR testy by byly hrazeny ze zdravotního pojištění, každá osoba ve věku do 18 let má nárok na 5 testů měsíčně.

I přesto, že by se jednalo o dvojí testování týdně, věříme, že to má smysl, protože by zajistilo větší bezpečnost dětí i zaměstnanců v této složité době. V případě, že by se testování zúčastnila většina očkovaných i neočkovaných žáků a zaměstnanců, měli bychom opravdu směrodatné výsledky o šíření nákazy ve škole.

K provedení testování je zapotřebí souhlas rodičů. Zvažte prosím tuto nabídku. V případě zájmu vás žádáme o vyplnění souhlasu s testováním. Formulář žádosti dostaly děti ve škole, můžete ho vyplnit online a poté vytisknout https://petonatestovani.cz/zs-volyne/ .

Vyplněný formulář odevzdejte prosím do pátku 3. prosince. Žádáme vás o dodržení termínu, abychom v případě dostatečného množství zájemců, mohli zajistit PCR testování od čtvrtka 9. prosince 2021.

Další informace od poskytovatele testování jsou na našem webu https://www.zsvolyne.cz/nabidka%2Dpcr%2Dtestovani%2Dve%2Dskole%2Dformular/d-2745 .

           Věříme, že vás nabídka na PCR testování oslovila a že se vaše dítě do testování zapojí. O konečném rozhodnutí vás budeme informovat.

Děkujeme za spolupráci.

Martin Punčochář

Testování PCR má své výhody i nevýhody, které jsou shrnuty níže.

Výhody:

Testování je i pro očkované.

Šetrný neinvazivní odběr ze slin.

Z vaší strany nemusíte nic zařizovat.

Odběry proběhnou pod dohledem zdravotníků, testování zabere maximálně10 min. z výuky.

Budete mít pro děti na víkend platný test pro jakékoli aktivity vyžadující PCR test.

Nemusíte nikam jezdit.

Měli bychom přesnější údaje o šíření nákazy ve škole.

Děti, kterým by čtvrteční test vyšel s výsledkem pozitivní, by v pondělí nepřišly do školy a tím nemohly nakazit ostatní.

Nevýhody:

Testovali bychom 2x týdne

Je vyžadován písemný souhlas zákonných zástupců, ten lze následně kdykoli odvolat.

Je zde riziko většího záchytu, a tím větší pravděpodobnost karantény. To ale kompenzuje  skutečnost, že případní nakažení zůstanou doma a nebudou nákazu dále šířit.

Může se stát, že někdo bude potřebovat další test, a tímto postupem může mít všech 5 pojišťovnou hrazených testů v měsíci vyčerpáno. V tom případě stačí nahlásit, aby se vaše dítě v daný den netestovalo a „ušetřilo“ tak test na potřebné dny.